Basketbolda, basketbol kurallarında aksi belirtilmedikçe basketbol topu, potanın direkt arkası hariç, basketbol kural ihlalinin olduğu en yakın yerden oyuna sokması için karşı takıma verilir.

  BASKETBOL KURALLARI ve KURAL İHLALLERİ "Oyuncunun Saha Dışı Olma Durumu"

 • Sahadaki basketbol oyuncusunun, vücudunun bir kısmı, basketbol sahası sınır çizgilerinin üstünde, yukarısında ya da çizgileri dışındaki zemine ya da oyundaki oyuncu hariç herhangi bir nesneye temas ettiğinde, saha dışında kabul edilir.

  BASKETBOL KURALLARI ve KURAL İHLALLERİ "Basketbol Topunun Saha Dışı Olma Durumu"

 • Basketbol topu oyun esnasında, saha dışındaki bir oyuncuya ya da herhangi bir kişiye temas ettiğinde, basketbol sahası sınır çizgisinin üstünde, yukarısında ya da dışındaki zemine ya da herhangi bir nesneye temas ettiğinde ve potanın arka destek elemanlarına, potanın arka yüzüne ya da basketbol sahasının yukarısındaki herhangi bir nesneye temas ettiğinde basketbol kuralarınca top saha dışında kabul edilir.
 • Basketbol oyun kurallarına göre top bir oyuncudan başka bir nesneye temas ederek saha dışına çıksa bile, basketbol topu, topa en son temas eden oyuncu ya da topun en son temas ettiği oyuncu nedeniyle saha dışına çıkmış kabul edilir.
 • Basketbol oyun kuralları gereğince, basketbol saha sınır çizgileri üstünde ya da sınır çizgileri dışındaki bir oyuncu basketbol topuna temas eder ya da o basketbol oyuncusunun temas etmesi sonucu saha dışına çıkarsa, o oyuncu topun dışarı çıkmasına neden olmuş kabul edilir.
 • Basketbol oyuncusu basketbol saha sınır çizgileri dışına çıkar ya da kendi geri sahasına dönerse, basketbol oyun kuralları gereği hava atışı durumu doğar.

  BASKETBOL KURALLARI ve KURAL İHLALLERİ "Dripling"

  Bir basketbol oyuncusunun oyunda, topu atması, tiplemesi, yuvarlaması, yerde sektirmesi ya da bilerek topu pota arkalığa atması ve başka bir oyuncuya temas etmeden önce topa tekrar temas etmesiyle bir dripling başlamış olur. Bir oyuncunun basketbol topuna aynı anda iki elle temas etmesi ya da basketbol topunu 1 ya da 2 elinde tutmasıyla dripling sona ermiş olur.

  Basketbolda top basketbol oyuncusunun eline temas etmediği sürece, oyuncunun atacağı adım sayısı ile ilgili bir sınırlama kuralı yoktur. Oyun esnasında topu istem dışı kaybedip, yeniden kontrolüne alan bir oyuncu, basketbol kuralları gereği topu düşürmüş kabul edilir.

 • Dripling Dışı Durumlar:
 • Sahadan üst üste yapılan sayı amaçlı atışlar.
 • Bir driplingin başında ya da sonunda basketbol topunun düşürülmesi.
 • Topun kontrolünü kazanmak için diğer oyuncular arasındaki topa vurma girişimi.
 • Bir başka basketbol oyuncusunun kontrolündeki topa vurma.
 • Bir pasa engel olma ve topu kendi kontrolüne alma.
 • Yürüme kural ihlali yapmaksızın, basketbol topunu elden ele atmak ve saha zeminiyle temas etmeden önce topun bir ya da her iki elde dinlenmesine izin vermek.


  Bir basketbol oyuncusu birinci driplingini tamamladıktan sonra, 2 dripling arasında, belirlenmiş durumlardan dolayı oyun sahasında topun kontrolünü kaybetmedikçe, 2. defa dripling yapamaz.
 • Bu durumlar:
 • Sahadan yapılan bir atış.
 • Rakip oyuncu tarafından topa temas.
 • Topun, herhangi bir sebeple başka bir oyuncuya temas etmesi.

  BASKETBOL KURALLARI ve KURAL İHLALLERİ "Yürüme"

  Basketbol kuralları içinde yer alan yürüme; oyun sahasında oyun esnasında topun tutulması sırasında, bir ya da iki ayağın herhangi bir yönde, belirtilen sınırlar dışındaki kural dışı hareketidir.
  Oyun esnasında topu tutan oyuncunun, pivot ayağı olarak tanımlanan ayağını zeminden kaldırmadan, diğer ayağı ile herhangi bir yöne bir ya da daha fazla adım atarak yaptığı hareket basketbol kurlarına uygundur.
  Pivot ayak:
  Basketbol kuralarına göre basketbol oyuncusunun oyun esnasında, iki ayağı da zeminle temas ederek dururken, bir ayağını kaldırdığında, diğer ayağı pivot ayağı olarak kabul edilir.
  Eğer, oyuncu hareket halindeyse, hangi ayağı zemine temas ediyorsa, bu ayak pivot ayağı kabul edilir. Eğer basketbol oyuncusunun iki ayağı havadaysa ve oyuncu aynı anda iki ayağıyla zemine basarsa, ilk önce hangi ayağını kaldırırsa diğer ayağı pivot ayak olarak kabul edilir.
  Basketbol oyuncusu 2 ayağı havadaysa ve bir ayağıyla zemine basarsa, bu ayak pivot ayağı kabul edilir. Basketbol oyun kuralları gereği bu durumdaki oyuncu pivot olarak belirlenmiş ayağı ile havaya zıplar ve aynı anda iki ayağıyla zemine basarsa, bu andan sonra hiçbir ayağı pivot ayak olarak kabul edilmez.
 • Basketbol oyuncusu basketbol maçı esnasında iki ayağı zeminle temas halinde duruyorsa, topu elinden çıkarmadan önce pivot ayağını kaldıramaz ve driplinge başlayamaz.
 • Basketbol oyuncusu basketbol maçı esnasında dururken bir arkadaşına pas vermek ya da çembere şut atmak için, pivot ayağının üzerinde zıplayabilir ancak zemine tekrar temas etmeden önce topu ellerinden çıkarmış olmalıdır.
 • Basketbol oyuncusu basketbol maçı esnasında hareket halindeyken bir arkadaşına pas vermek ya da çembere şut atmak için, pivot ayağının üzerinde zıplayabilir ve zemine tekrar temas edebilir. Ancak basketbol oyun kuralları gereği oyuncu zemine tekrar temas ettikten sonra topu elinden çıkarmadan ayaklarını zeminden kaldıramaz.
 • Basketbol oyuncusu driplinge başlamak için pivot ayağını kaldırmadan önce topu elinden çıkarmış olmalıdır.
 • Basketbol oyuncusu basketbol maçı esnasında henüz herhangi bir ayağı pivot ayağı değilken stop hareketi yaparsa, bir driplinge başlamak için, basketbol topu elinden çıkmadan hiçbir ayağını kaldıramaz. Bu durumdaki basketbol oyuncusu pas vermek ya da çembere şut atmak için, bir ya da iki ayak kaldırabilir. Basketbol kuralları gereği top elinden çıkmadan hiçbir ayağını zemine geri basamaz.


  Bir basket oyuncusu topu tutarken yere düşerse ve saha sınır çizgileri içinde kalmak şartı ile zeminde kayarsa ya da zeminde uzanıkken ya da oturur durumdayken topun kontrolünü elde ettiğinde, bu basketbol kuralı gereği kural ihlali değildir ve legaldir. Ancak; bir oyuncu top elindeyken yuvarlanır ya da yerdeyken ayağa kalkmaya teşebbüs ederse, bu basketbol kuralı ihlalidir.

  BASKETBOL KURALLARI ve KURAL İHLALLERİ "Yakından Savunma"

  Yakınmadan savunmanın kuralı, basket maçı esnasında oyun sahasında topa sahip bir oyuncunun, rakibi tarafından bir metreden daha fazla olmayan bir uzaklıkta aktif savunma pozisyonunda savunulmasıdır.
  Basketbol kurallarına göre yakından savunulan bir oyuncu beş saniye içinde arkadaşına pas vermeli, çembere şut atmalı ya da dripling yapmalıdır.

  BASKETBOL KURALLARI ve KURAL İHLALLERİ "3 Saniye Kuralı"  BASKETBOL KURALLARI ve KURAL İHLALLERİ "8 Saniye Kuralı"  BASKETBOL KURALLARI ve KURAL İHLALLERİ "24 Saniye Kuralı"  BASKETBOL KURALLARI ve KURAL İHLALLERİ "Geri Sahaya Dönen Top"  BASKETBOL KURALLARI ve KURAL İHLALLERİ "Topa Temas ve Müdahale"